Nebojte sa spomaliť :) #zerowastesvadba

Nebojte sa spomaliť :) #zerowastesvadba

Naozaj.


Nie, niééé nebude plná odpadu! HA HA HA :) Ani nebude Vaša svadba škaredá, ani málo honosná..

Stále to bude Váš veľký deň. Jeden z najväčších vo Vašom živote. Stále sa budete lúbiť a budete oslavovať svoju lásku so svojími najbližšími.

Príprava svadby je vo všeobecnosti prezentovaná ako stresová záležitosť. Nevesta má pred sebou veľký event (ktorý možno nikdy neorganizovala). Popri práci poväčšinou po večeroch googli a browsuje a zisťuje.A samozrejme - čím viac googlime, tým viac informácií nám padá priamo na hlavu. A zisťujeme, že nič nemáme. Že toto musíme mať. Paralýza z výberu. Čo je lepšie? Čo je kvalita?

Treba mať to a toto, treba mať ono aj s tamtým. Tento rok fičí fialová, musím to mať teda fialové. Alebo?

Tak ako pri všetko, aj pri svadbách hrá extrémnu rolu marketing. Je predsa potrebné ukázať čo všetko potrebujeme a musíme mať aj keď sme o tom doteraz nevedeli, nie? :)

Svadby to isté. Čím väčšia a najblýskanejšia, čím drahšia a šialenejšia tým lepšie..bude to skvelo vyzerať na fotkách, skvelo instagrame, budeme mať toľko lajkov, že odpadneme..ale nie teraz to zaťahujem za vlasy :)


Ja osobne verím v normálnosť a udržatelnosť aj pri tejto otázke.

Áno samozrejme, nič netreba preháňať, ale ak chcete mať svadbu sami a bosí na lúke - tak ju proste majte :)


Hlavným cielom Zero Waste Svadby je ukázať nevestičkám, že zlatá stredná cesta existuje aj v svadobnom biznise. Nemusí byť všetko veľkovýroba, bez duše a energie. Nie vždy je Čína cesta a na Slovensku sa dajú nájsť nádherné veci za skvelé ceny. A ešte aj ekologické a priateľské k prírode.

Naozaj :)Cirkulárna ekonomika a s ňou otázky priamo spojené


Že čo to sem pletiem? Má to svoj zmysel. Aj sa svadbu sa dá pozerať z tohto pohľadu - pokiaľ sa začnete na veci pozerať z hľadiska ich použitelnosti a využitelnost (a zmyslupnosti) máte z polovice vyhraté.

Pokiaľ ste zahltení všetkými možnými i nemožnými dekoráciami a neskutočnými potrebnosťami k svadbe - spýtajte sa sami seba - naozaj to potrebujem?

Striedmosť je skvelá vlastnosť aj pri organizácii svadby. Ak je toho veľa - cítime sa vysetresovaní a bezradní. A pre svadbe je toho naozaj dosť, čo treba zvažovať :) Tých otázok a rád mám pre Vás niekoľko. Môžu Vás nasmerovať, pomôžu Vám veci zvažovať z rôznych uhlov.

1. Nerobte impulzívne nákupy, pokiaľ sa Vám niečo extrémne páči - posuňte ten nákup napríklad o 2 dni (alebo sa na to vyspite) :) (Možno zistíte, že nepotrebujete tolko svadobných plánovačov a že Vás budget nemusí byť až taký vysoký).

Robte veci s rozmyslom, uvedomelo. Uvedomujte si kto ste a čo chcete, plánujte dopredu, o to viac budete rozvážnejší keď sa budete v niečom rozhodovať.

2. Čo s tým bude po svadbe? Budem to mať kam dať? Niekomu darovať? Niečo z toho vyrobiť?

Dokonca aj pri svadobných šatách sa s tým dá rátať (preto tak milujeme Yoora šaty) .


3. Čo si viem vyrobiť sama? Nemám doma potrebné súčasti? Nemá ich doma mama, zabudnuté v skrini alebo kamarátky na facebooku?

Naozaj nemusíte všetko kupovať nové. Pokiaľ sa rozhodnete si nejaké veci vyrobiť má to skvelý vedľajší efekt - zistíte aká ste šikovná a dokonca Vás to môže začať baviť. Vypustíte paru, Vás mozog sa zameria len na manuálnu prácu a oddýchne si.

Vyrobte si napríklad prierka, nekupujte ich z Číny (dajú sa jednoducho vyrobiť :) )


4. Čo sa viem požičať? Koncept mať "niečo požičané" nie je úplne odveci. :) Využiť opakovane používané veci má určite väčší zmysel ako jednorazové.Áno svadba je jeden krát za život (ideálne :) ). Dokonca som už počula vetu "keď ma to má stať toľko peňazí, tak nech je to poriadne".

No ani toľko peňazí to nemusí stáť :)


Naše konanie má extrémny dopad na naše okolie. Ak zvažujete čo dať svadobnčanom ako darček - tak dokonca tým môžete aj druhým pomôcť. Čo chvíľa budú na eshopre Mydlá Tamara, ktoré vyrábajú ženy z azylového dou v Trnave.

#asponjedendobryskutokdenne sa dá dodržiavať aj pri svadbách :)


Simona