Nezabudnuteľný svadobný tanec

Nezabudnuteľný svadobný tanec

Svadobný tanec je chvíľa, kedy parket patrí len im a častokrát jediný tanec, ktorý si môžu bez rušenia vychutnať. Je skvelé, keď si tento moment vedia spoločne užiť.

Majiteľka tanečnej školy Poďme spolu tancovať - Andrejka Zelinková nám porozpráva, ako sa ona pozerá na svadobný tanec. Aké sú trendy a prečo sa ho netreba obávať :)

Prečo by sa mali mladomanželia rozhodnúť pre svadobný tanec. (Prečo budú ľutovať ak si žiaden tanec nepripravia? :P)

V dnešnej dobe sa už takmer žiadna svadba nezaobíde bez prvého tanca mladomanželov. Je to moment, ktorý akoby oficiálne otvára zábavu po spoločnej večeri. Je už takmer tradíciou, že prvý tanec patrí mladomanželom, potom nasleduje tanec s rodičmi a postupne s ostatnými hosťami. Takže povedzme, že ten prvý tanec sa v podstate očakáva a myslím si, že pre mladomanželov je oveľa lepšie byť pripravení a vedieť čo ich čaká. Z môjho pohľadu je prvý tanec niečo, z čoho by mladomanželia nemali mať stres, ale je to moment, ktorý by si mali spoločne užiť. Mnohokrát je to jediný tanec, ktorý je len o nich.

Nemusí to byť nič komplikované, môže to byť jednoduchý ‚slaďák‘. Ale odporúčam, si ho vyskúšať aspoň doma v obývačke :)

 

Dá sa vôbec pripraviť na tanec s veľkými svadobnými šatami?

Dá :). Samozrejme, je o niečo zložitejšie tancovať v svadobných šatách ako v rifliach. Treba však na to myslieť pri príprave tanca a prispôsobiť tomu figúry a choreografiu.

 

Čo je takou klasikou, ktorou zvyknú novomanželia ohúriť svadobčanov?

Určite nejaká pekná, efektná ale jednoduchá zvíhačka (taká ta figúra, kde žena lieta:). Avšak tvrdím svojim klientom, že prvý svadobný tanec má byť pre mladomanželov a má byť taký, aby si ho vedeli užiť a mali na tanec pekné spomienky. Nemusí byť o ohúrení svadobčanov, ale o splnení svojich predstáv.

 

Ako dlho zvykne taký kurz svadobného tanca trvať?

Príprava svadobného tanca prebieha formou individuálnych hodín. Každý pár z budúcich manželov má svoju predstavu o tom, ako by mal ich tanec vyzerať, majú vlastnú pieseň, potrebujú špecifický prístup. A aj množstvo hodín, ktoré stíhajú pred svadbou sa líši. Väčšinou je to približne 6 – 10 hodín. Záleží samozrejme aj od náročnosti tanca. 

 svadobny tanec trnava 3jpg

Aký je najnezvyčajnejší svadobný tanec, ktorý si koho kedy učila?

Musím uznať, že preferujem najmä klasiku. Avšak vždy sa snažím plniť želania a predstavy svojich klientov. Taká najväčšia výzva bol tanec, ktorý sa skladal asi z 5 rôznych tanečných štýlov. Od romantiky, cez Indie tanec, čardáš....

Druhým zaujímavým tancom, ktorý som pripravovala, bol popolnočný swingový tanec. Bola to super zábava a dopadol nad očakávania.

 

Aký je rozdiel medzi prvým a medzi popolnočným tancom?

Prvý tanec, ako som už spomínala, je akoby otvorenie svadby. Je to tanec, kedy mladomanželia spolu prvý krát tancujú ako muž a žena, manžel a manželka..

Popolnočný tanec, nie je u nás až taký obvyklý. Na tradičných svadbách zvykne o polnoci prebiehať čepčenie, ktorého súčasťou je aj tanec, ale skôr tradičný, ľudový.

Ak si páry chcú pripraviť popolnočný tanec, je to skôr niečo veselé, zábavné. Niečo na štýl Hriešneho tanca, Pulp Fiction...

 

Musí prísť pár s už vymyslenou choreografiou alebo spolupracujete na konečnom výsledku?

Vyskladanie choreografie je moja úloha. Je fajn, ak si pár vyberie pesničku, na ktorú chcú tancovať, môžu to byť aj 2 – 3 a spoločne vyberieme tú najlepšiu. Ideálne ak je to pieseň, ktorú majú radi, na ktorú majú pekné spomienky. Ak je potrebné, viem pomôcť aj s výberom.

Pred prvou hodinou sa s budúcimi manželmi porozprávame, aká je ich predstava, čo by chceli, nechceli, aké sú možnosti. Tomu sa potom prispôsobuje aj choreografia.

 

Už si pripravovala napríklad aj družičky či družbov? Chystali napríklad vlastnú choregorafiu? Zvykne sa to robiť na Slovensku?

Raz som pripravovala tanec pre nevestu a jej kamarátky ako prekvapenie pre manžela. Nie je to však typická požiadavka.

Skôr som robila niekoľko tanečných hodín ako súčasť rozlúčky so slobodou pre nevestu a jej kamarátky.

 

Máš nejaké zábavné/vtipné príhody z kurzov?

Veľmi zábavné príhody ani nemám. Skôr sú to také tie páry ktoré sa občas spamätajú na poslednú chvíľu a zistia, že sa potrebujú naučiť tancovať, ale musíme to stihnúť za 1-2 hodiny. Našťastie ich nie je až tak veľa.

 

Akú dostávaš spätnú väzbu na kurzy svadobného tanca?

Spätné väzby dostávam naozaj skvelé, z čoho sa úprimne teším. Ženích s nevestou sú mnohokrát prekvapení, koľko sa toho zvládnu naučiť, aj keď si o sebe myslia, že nemajú na tanec talent. Je veľmi príjemné vedieť, že vďaka absolvovaným hodinám si tanec dokázali užiť, aj keď to bol pôvodne pre nich najväčší strašiak svadobného dňa.

svadobny tanec trnava 2jpg

Koľko to vôbec trvá? Čo si potrebujú snúbenci na takýto kurz priniesť?

Počet absolvovaných hodín je v podstate ľubovoľný a ťažko sa odhaduje pred prvou lekciou. Záleží aj od náročnosti choreografie a šikovnosti budúcich manželov. Ale odporúčam tak 6 – 10 hodín.

Čiže odporúčam začať tak 2-3 mesiace pred svadbou. Ono to znie ako dlhá doba, ale ide to ľahšie ak sú hodiny rozložené na niekoľko týždňov, ako stihnúť to týždeň pred svadbou. :) Je to totižto čas, ktorý snúbenci trávia spoločne, riešia niečo iné ako svadobnú výzdobu, hostí, zákusky a jedlo... A zväčša prídu na to, že tanec vo dvojici je vlastne zábava a vrátia sa neskôr na tanečné kurzy.

 

Máte otázky, ktoré sme možno nezodpovedali v tomto rozhovore? Píšte a pýtajte sa, napravíme to :)svadobny tanec trnavajpg