Svadobné šaty bez etických kompromisov.

Svadobné šaty bez etických kompromisov.

Zuzka je príjemný, veselý a veľmi kreatívny tvor. Má „zlaté ručičky“ a svoj štýl, pri ktorom nerobí kompromisy. Nemusí. Keď zbadáte jej kolekcie, tak sa instantne zamilujete a začnete túžiť po svadbe, aj keď máte práve jednu za sebou alebo žiadnu nechystáte (čo je tak trochu môj prípad :) ).

S jej značkou som sa prvý krát stretla pred vyše rokom na svadobnom veľtrhu a úplne som jej prepadla. Keď sme sa stretli o rok na tej istej výstave, vedela som, že musím „na ňu skočiť“. Cítila som sa ako fanúšička rockovej skupiny. :D Zuzka však na mňa nepozerala ako na šialenca, ale pozvala ma na návštevu do jej ateliéru. S radosťou som prišla.

Zuzkin ateliér sídli v Bratislave, v malom domčeku stojacom v pokojnej, malej bočnej uličke, ktorá leží neďaleko od rušného administratívneho centra. Oáza pokoja v uponáhľanom svete. Tento malý ateliér je tak zhmotneným kontrastom šialenosti svadobného sveta. Budete sa tam cítiť dobre. Ako doma. Oddýchnete si, načerpáte energiu.

Vitajte v Yoora studio, ktorého telom i dušou je Zuzana Kedroňová. Svadobným šatám dáva 100%, akoby ich chystala na svoju svadbu. Zároveň ich ušije presne podľa Vašich predstáv. 

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 8 yoorajpgAko sa to dá Zuzi?

Dlhými rozhovormi. O predstavách, snoch, realite, preferenciách, či strihoch s nevestami. Taktiež si myslím, že viem odhadnúť čo sa neveste hodí a v čom vynikne. Budúca nevesta si u mňa môže vybrať šaty na základe hotových modelov z mojich kolekcií, ktoré mám k dispozícií v ateliéri na vyskúšanie. Všetky šaty je možné upraviť na základe prianí a požiadaviek neviest, prípadne vytvorím návrhy na mieru.

 

Ako to všetko stíhaš?

Toto je môj druhý rok, učím sa si čas a činnosti systematizovať a zatrieďovať. Už mám aj plánovací kalendár na dverách :) Občas je to hektické. Extrémne ma to ale baví a užívam si to. Aj keď niekedy šijem aj 10 šiat naraz.

 

Čože? :)

Neboj, nešijem po nociach, priorizujem. Mám systém. Väčšinou šijem cez pracovný týždeň doobeda - vtedy sa mi najlepšie robí, no a cez víkendy a poobedia si dávam stretnutia s nevestami.

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 7jpg 

Si na Yooru sama?

Pomáha mi priateľ. Najmä s marketingom a odvozom :) Ale začínam šoférovať, držte palce. No a vizuál a sociálne siete si riešim sama. Nik mi do hlavy zatiaľ nevidí a ešte som v móde, kedy si to najlepšie zmanažujem sama. A veľmi ma to baví. Napríklad na aplikácii Preview pre Instagrame viem stráviť veľmi dlhý čas. :D

No a rada vymýšľam spolupráce a najmä fotenia.

 

Ako Yoora vznikala?

S malou dušičkou som išla so značkou von. Nik totiž nevedel, čo chystám. Výber látok, strihov, výber mena, celý koncept to sú dlhé mesiace práce. Držala som to pod pokrievkou, nevedela som úplne, čo mám očakávať. No ale všetko vyšlo super :)

 

Kedy si prišla na názov?

Približne v novembri 2017. A bolo to teda náročné. Nechcela som ísť von pod svojím menom, hľadala som niečo iné a zároveň univerzálne. Názov Yoora pochádza z kórejského dievčenského mena, vo voľnom preklade to znamená dostatok hodvábu.

 

Dostatok hodvábu?

Áno - ústredný motív mojej tvorby je mierumilovný hodváb. Moje materiály sú totižto gro celej tvorby. Nevedela som a ani si neviem predstaviť tvorbu z iných materiálov než z akých tvorím. Už počas školy som bola frustrovaná z návrhárstva - farbené materiály či polyester. Hľadala som alternatívy - naozaj dlhé mesiace. Boli dni, kedy som len od rána do večera posadnuto googlila. Asi rok pred spustením značky som si dávala len posielať vzorky materiálov, až kým som neobjavila mierumilovný hodváb, ktorý zodpovedá etickým a ekologickým štandardom.

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 8jpg 

Povedz nám o tvojich materiáloch.

Ja by som v týchto materiáloch aj spala :) Aktuálne prechádzam na čisto mierumilovný hodváb z Indie. Proces jeho výroby je sám o sebe ekologický a etický. Klasický hodváb vzniká tak, že húsenica priadky morušovej sa zakuklí do zámotku, kde by sa mala metamorfovať na motýľa, ktorý by mal následne prehrýzť zámotok a vyletieť. K tomu však pri bežnom hodvábe nepríde, pretože sa zámotky ešte pred ich vyliahnutím pozbierajú a nahádžu do kade s horúcou vodou, kde sa húsenička uvarí. Zo zámotku sa potom odmotáva vlákno (v niektorých prípadoch až 800 m). Pri mierumilovnom hodvábe je prvotný proces zachovaný, húsenicu nechajú dokončiť svoju premenu prehrýzť sa von. Následne sa pozbierajú prázdne zámotky, ktoré putujú na ďalšie spracovanie.

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 6jpg

V čom je proces výroby etický?

Moja bavlna a hodváb sú certifikované – znamená to, že pracovníci ktorí sa podieľajú na spracovaní materiálov sú adekvátne ohodnotení a pracujú v zdraviu nezávadných podmienkach. Samotná bavlna je pestovaná ekologicky, bez chemických postrekov, či iných chemických látok. Textílie nie sú chemicky čistené ani bielené, zachovávajú si preto prirodzený slonovinový nádych. Taktiež aj bambusový satén, ktorý používam ako podšívkový materiál, je antialergický a umožňuje pokožke dýchať na rozdiel od bežného polyestru či acetátových podšívok. :)

 

Je vidieť, že tým žiješ :)

Áno. Sama sa snažím žiť striedmo a „pomalo“. Pre mňa to nie je trend ako neónové farby na leto. Buď to budem robiť takto, alebo vôbec.

Ja aj s nevestami prežívam ich svadobný deň. Vždy čakám na info, ako svadba dopadla. Ich šaty na ich veľkom dni sú moja vizitka. Som schopná ich aj 10x prešiť aby boli dokonalé.

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 5jpg 

Ako ťa môžu osloviť budúce nevesty?

Sociálne siete, môj Instagram, Facebook a web:)

 

Ako vyzerá prvá návšteva budúcej nevesty v tvojom ateliéri?

Dáme si čaj alebo kávičku a nevesta mi porozpráva o jej predstave šiat a samotnej svadby. K následne prejdeme k skúšaniu rôznych modelov a typov šiat. Zastávam názor, že svadobné šaty by mali byť pohodlné a nemali by nikde tlačiť, či ťahať. Neviest sa už pri prvej skúške pýtam, či sa v šatách cítia pohodlne, inak sa môžu stať, že sa k nervozite zo svadby pridá aj nervozita zo šiat a to je to posledné čo nevesta počas svojho dňa potrebuje.

 zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 4jpg

Ako dlho môže trvať celý proces výroby?

Aj šesť mesiacov. Preto odporúčam na výber svadobných šiat ponechať dostatok času :) Vždy prichystám skúšobný model, aby nevesta vedela, ako bude v šatách vyzerať.

 

Čo bude s Yoora šatami po svadbe?

Treba ich vyčistiť, s čím viem samozrejme pomôcť :) Ak sa viete o hodváb starať, vydrží vám celý život . Všetky šaty sú pretvoriteľné na bežné nosenie. Tento faktor „prešiteľnosti“ je pre mňa tiež extrémne dôležitý. Šaty tak dostávajú šancu na viac ako jedno použitie.

 

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 1 jpg

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 2jpg

zerowaste svadba handmade svadba svadobne saty 3jpg

foto: Jana Kussova photography & Zuzana Kedronova archive