Svadobné šaty zodpovedne

Svadobné šaty zodpovedne


Už malé dievčatká, keď snívajú o svadbe si nepredstavujú typ kateringu, dodávateľov výzdoby ale vidia sa ako idú uličkou v krásnych šatách s vlečkou a všetci tlieskajú, hádžu ryžu a lietajú holubice (vďaka Hollywood).

 

Keďže si sa dostala k nášmu blogu, určite ťa zaujímajú nápady, ako sa pri výbere svadobných šiat správať zodpovedne a udržateľne voči našej planéte.

Na Slovensku si stále väčšina budúcich neviest šaty požičiava v svadobných salónoch. Oproti novým šatám na mieru, je to často aj lacnejšie, ale aj ekologické riešenie. Pre mnohé je cesta do salónu, hneď prvou voľbou, kedy nevesty nepovažujú za potrebné kvôli pár hodinám, jednému dňu, riešiť nové šaty a mnohé z nich si ani neuvedomia aké je to z eko friendly. Textilný priemysel je po ropnom priemysle druhým najväčším znečisťovateľom. Väčšina toxickej odpadovej vody z továrni na výrobu látok sa vypúšťa priamo do riek, ktoré sú potom zamorené „chuťovečkami“ ako olovo, ortuť či arzén. Nezabúdajme ani na hnojivá používané napríklad pri pestovaní bavlny. Áno, toto znečistenie sa netýka len výroby svadobných šiat, ale oblečenia vo všeobecnosti. Ale tak ako sa pri nákupe oblečenia rozumný človek riadi tým, či tú vec naozaj potrebuje a nekúpi si trináste tričko s pásikami, tak aj pri vyberaní svadobných šiat by sme sa mali zamyslieť, či potrebujeme nové šaty s trojmetrovou vlečkou. Preto považujeme požičanie svadobných šiat, za veľmi vhodný spôsob ako svojou troškou odľahčiť planétu. 
svadobne saty zodpovedne 1jpg

Podobným spôsobom môžeme pomôcť planéte aj kúpou šiat z druhej ruky. Na asi najznámejšom svadobnom portály je kopa inzerátov na predaj šiat, ktoré sú za výhodnú cenu a po jednom svadobnom dni sú naozaj ako nové.

Ak máš to šťastie a zdedila si po matke, babke, alebo po komkoľvek svadobné šaty, tak máš skvelú možnosť zapojiť svoju kreativitu a vytvoriť si z nich šaty podľa tvojich predstáv a môžeš si byť istá, že tvoje šaty budú jedinečné. Takéto šaty môžu byť nielen odrazom tvojej vlastnej kreativity, ale aj krásnym posolstvom, ktoré prechádza z generácie na generáciu. Niečo odstrihnúť, niečo prišiť, prešiť či prerobiť a šaty ako nové sú na svete. Ako sa hovorí: „Najudržateľnejšie je to oblečenie, ktoré už máme doma“.

 

V prípade, že si sa rozhodla investovať do nových šiat a leží ti na srdci dobro našej planéty, budeš to mať síce trochu ťažšie ale nič nie je stratené. Na Slovensku je bohužiaľ móda z udržateľných zdrojov stále len v plienkach (ale máme prvé lastovičky), tak nás pátranie po svadobných šatách doviedlo na e-shopy zahraničných obchodov. S celosvetovým poštovným zadarmo sme pre Vás objavili stránku www.thereformation.com. Pri výbere materiálov berú do úvahy ich vplyv na vodné toky, spotrebu energie, využívanie pôdy, emisiu skleníkových plynov a celkovú toxicitu. Najčastejšie používajú materiál ako Econyl, čo je regenerovaný alebo teda obnovený nylon, recyklovaný kašmír, obnoviteľné vlákno vlny Alpaca, alebo na šitie používajú staré zbytkové látky, ktoré by inak skončili ako odpad.
svadobne saty zodpovednejpg


Svadobné šaty z Yoora Studio, kolekcia Serenpidity


Prvou slovenskou lastovičkou na poli udržateľnej svadobnej módy je Yoora Studio. Yoora Studio používa len prírodné a ekologické materiály ako bio hodváb, mierumilovný hodváb, bio bavlnu, bambusovú viskózu a veľmi zaujímavý Pinatex, čo je materiál získaný z listov vyradených pri zbieraní ananásu. Svadobné kúsky sú naozaj nádherné a na nerozoznanie od konvečných materiálov. Do jej šiat sme sa natoľko zamilovali, že a tomuto skveléme štúdiu venujeme samostatný blog. :)