Zásnuby s menším dopadom.

Zásnuby s menším dopadom.

Alebo #zerowaste zásnuby.

Podľa štatistík 31 manželstiev zo 100 končí rozvodom, ale až 98% zásnub končí svadbou. Poďme si teda niečo povedať o zásnubách a ako inak z pohľadu zero waste (o zero waste rozvode, snáď až na záver).Romantická večera a partner sa zdá byť nervózny, večer sa chýli ku koncu, príde dezert, vytiahne na Vás prsteň a je to jasné. Prechádzka vysvieteným mestom, razom si pokľakne ale šnúrky to nie sú. Alebo racionálna dohoda dvoch ľudí, ktorí sú spolu už dlho a spoločná návšteva klenotníctva, predsalen 60% snúbencov prsteň vyberalo spolu. Ženy už vedia že netreba nechávať veci na náhode. Nech už to bolo alebo bude akokoľvek zásnuby sú veľkou udalosťou vo vzťahu.Prsteň sa so zásnubami, alebo teda tým aktom, ktorý dnes nazývame zásnuby, spája už takmer 5000 rokov. Od prvých krúžkov z tráv, z koží či dokonca z kostí (zero waste raj), sme sa dostali až ku drahým kovom a k ešte drahším kameňom. A práve drahé kovy a kamene ako diamanty a podobne predstavujú ohromný problém pre našu planétu. V prvom rade sú vďaka ťažbe diamantov sponzorované vojny v afrických krajinách ako Angola, Libéria či Pobrežie Slonoviny. Dokonca tieto krvavé diamanty sú súčasťou financovania teroristickej skupiny Al-Kaida. Nehovoriac o tisíckach detí, ktoré otročia v diamantových baniach. Neviem ako vy, ale toto ma podľa mňa od symbolu nekonečnej lásky k partnerovi na kilometre ďaleko. Ďalej si predstavte 20 ton odpadu. Hm? Áno, presne toľko sa vyprodukuje počas výroby jedného prsteňa. Až 182 tisíc ton kyanidu sa ročne dostane do našich vôd, pôdy a ovzdušia pri ťažbe zlata. Navždy! Treba Vám viac dôvodov na hľadanie alternatív? Mne nie!Ale aké sú alternatívy? Najjednoduchším spôsobom ako zanechať na tejto už dosť skúšanej planéte čo najmenšiu stopu je vydať sa smerom reuse. Možností ako kúpiť použitý prsteň je veľa. Od najbežnejších záložní, ktoré sa nachádzajú snáď v každom meste, a nie jedna, až po starožitníctva, kde si určite na svoje prídu aj tie najromantickejšie duše. Podľa môjho názoru je úplne jedno aký je to prsteň, nemusí spĺňať žiadne z už prežitých pravidiel o farbe, tvare či cene. Dôležitá je jeho hodnota a či je darovaný z lásky.

zerowaste svadba

Ak sa niekomu nepozdáva predstava nosiť prsteň, ktorý už evidentne predtým niekomu moc šťastia v láske nepriniesol, existuje mnoho možností. Ak si na diamanty nepotrpíme, a nie je nám vplyv ťažobného priemyslu ukradnutý, musíme sa zamerať na materiál, ktorého výroba či spracovanie je pre našu planétu najprijateľnejšia. Materiál, ktorý je prírode najvlastnejší je drevo. Áno, drevené prstene existujú a sú krásnou alternatívou. Pri hľadaní drevených alternatív som narazila na manželov Marušku a Michala (Maru love rings ) a naozaj som sa do ich šperkov zamilovala na prvý pohľad. Nádherne kombinujú drevo, ktoré získavajú ako odpad z drevárskych firiem a živicu s kusom našej slovenskej prírody.
Pre niekoho môže byť vhodným variantom aj koža, prípadne prsteň z jelenieho parožia. Dobrým miestom, kde by sa takého prstene dali kúpiť sú rôzne jarmoky a trhy, kde sa môžete s výrobcom dohodnúť aj na veľkosti a celkovom dizajne.Ak nemáte blízko k spomínaným prírodným materiálom a kov je pre vás predsalen klasika odporúčam vydať sa cestou materiálov, ktorých ťažbou a spracovaním nevyhubíme polovicu planéty. Ešte naši pravekí predkovia vedeli pomocou primitívnych nástrojov spracovať meď a aj v súčasnosti je meď a výrobky z nej veľmi dostupným variantom drahých kovov. Na už spomínaných remeselných jarmokoch sa prezentujú aj remeselníci, ktorí na mieste vedia za pár minút spraviť prsteň podľa želania. Je to naozaj veľmi spontánne, pri cigánskej sa zastaviť u pána v stánku a nezvyčajné zásnuby sú na svete. Pre nie až takto spontánnych, odporúčam asi najznámejší hand made portál na Slovensku, ktorý je plný nielen medených, ale aj oceľových šperkov, ktoré pri naozaj kvalitnom opracovaní sú na nerozoznanie od klasických prsteňov. Pri oceli je však veľmi diskutabilné, či je to od zlata naozaj prijateľná alternatíva, keďže je jej vplyv na znečistenie ovzdušia značný, aj keď to skôr má na svedomí objem jej produkcie než samotná škodlivosť.

Mnohí výrobcovia hladiaci aj na udržateľnosť recyklujú staré šperky a dodávajú im želaný vzhľad. Recyklovať a pretvárať do krásnych dizajnov sa však okrem starých šperkov dajú aj odpady po priemyselnom spracovaní drahých kovov. Dokonca spoločnosť Dell tomu dala pomyselnú korunu, keď v spolupráci s herečkou Nikki Reed vytvorili kolekciu šperkov, medzi nimi aj prstene zo zlata, zo starých počítačových komponentov. Ak sa chcete vydať teda cestou recyklovaných materiálov, dám Vám do pozornosti dielňu etických šperkov Juna, kde vyrábajú šperky ručne z recyklovaného zlata a striebra. Na Slovensku sú bohužiaľ tieto vody ešte neprebádané ale som si istá, že môžeme očakávať nárast dizajnérov, ktorí sa budú zameriavať aj na udržateľnosť a ekologickosť ich tvorby aj v tejto svadobnej oblasti. 

 

Ak ste si predsalen svoju svadbu aj zásnuby vysnívali aj spolu s nádherným diamantovým prsteňom, nezúfajte. Aj v tomto prípade sa dá k tomu postaviť zodpovedne, udržateľne a z časti aj zero waste. Odporúčam Vám sa zamerať na bezkonfliktné a etické diamanty. Nech za vašim prsteňom je vidno len blížiaci sa termín svadby a veľká láska a nie utrpenie miliónov ľudí, zvierat a nenávratne zničená krajina. Na Slovensku sa napríklad dajú kúpiť diamantové prstene s certifikátom CanadaMark, ktorý garantuje, že ich predajom sa nesponzorujú žiadne konflikty, sú ťažené etickým spôsobom a nedochádza k porušovaniu ľudských práv, k násiliu či masívnemu znečisťovaniu okolitého životného prostredia.


Kto ak nie my, a kedy keď nie teraz!
Toto by malo byť naše každodenné heslo pri spotrebiteľskom rozhodovaní. Myslieť ešte kúsok ďalej ako je naša vlastná radosť z vecí a uvedomovať si, že všetky produkty, ktoré kupujeme majú svoju históriu. Niekedy dosť krvavú.

Ak vo svojom okolí poznáte nejakého lokálneho dizajnéra, remeselníka, ktorý spadá do nášho malého zero waste sveta, napíšte nám o ňom do komentára, nech sa o ňom vie, lebo naozaj si zaslúžia pozornosť.

handmade svadba zerowaste zasnuby png