Zero Waste rozlúčka so slobodou

Zero Waste rozlúčka so slobodou

V posledných rokoch sa aj na Slovensku rozmohol trend s prevažne z filmov známymi rozlúčkami so slobodou. Osobne si síce myslím, že svadbou slobodu nikto nestratí takže neviem s čím sa tam tí ľudia vlastne lúčia, ale ako príležitosť na párty s priateľmi je to dobrá.

 

Keď niekto povie rozlúčka so slobodou väčšinou si predstavíme partiu zabávajúcich sa ľudí v ich obľúbenom podniku. Nevesta má šerpu, korunku, všade sú balóny, konfety a kadejaká výzdoba. V mužskom kolektíve to zvykne byť jednoduchšie a vrátiac sa k našej téme, aj viac eco-friendly.

Čaká ťa rozlúčka so slobodou a myslíš na dopady tvojho konania na našu planétu? Ak si na obidve otázky odpovedala kladne, tento blog je pre teba.

Pri plánovaní rozlúčky so slobodou ako prvé treba riešiť priestor. Ak zrovna nemáte v meste zero waste podnik, ktorý spĺňa naše požiadavky eco-friendly prevádzky, stačí sa vo vybranom podniku dohodnúť napríklad, aby aspoň našej partii nedávali jednorazové plastové slamky, zbytočné servítky, všelijaké serepetičky do koktailov, ktoré sú len na efekt, jednorazové hygienicky balené mlieka alebo cukor. Veľmi jednoduché! Som presvedčená, že v súčasnej dobe kedy silnie tlak na zodpovedné odpadové hospodárstvo prevádzok to nebude problém a ani nebudú na vás pozerať ako na mimozemšťanov.

Keď sa zbavíme aj všetkých papierových koruniek, šérp a podľa môjho názoru aj zbytočných jednorazových výzdob ako balóny a girlandy, môžeme s čistým svedomím povedať, že som pre to spravila všetko.

 

Ako aj pri celom plánovaní svadby, treba na prvom mieste myslieť na to, čo je pre mňa príjemné a ako to chcem ja, nenechať sa trendami dotlačiť a robiť veci, lebo sa to tak robí, lebo sa to tak patrí. A moja kamarátka to tak mala a bolo to super. Keď mi nie je blízka party s kamoškami v podniku, s nápojmi a jedlom, je veľa iných možností ako sa zabaviť pri lúčení so slobodou a spraviť aj niečo dobré pre našu planétu.

 zero waste rozlucka so slobodou 2jpg

Je známe, že pri fyzickej aktivite najlepšie dokážeme vypnúť mozog a odpočinúť si od každodenných starostí. Ak vám nie je fyzická aktivita cudzia a radi trávite čas na čerstvom vzduchu mám pre vás skvelý tip na eco-friendly rozlúčku so slobodou. V Bratislave funguje združenie občanov Zelená hliadka (určite niečo podobné nájdeme aj v inom meste), ktoré na pravidelnej báze organizuje čistenie ulíc a rieši konkrétne problémy mesta. Na svojej facebookovej stránke pravidelne počas sezóny ohlasuje akcie na ktorých sa môže ktokoľvek zúčastniť. Stačí, že sa s kamoškami dohodnete, každá pripraví nejaké občerstvenie a môžete spolu vyraziť do ulíc. Doslova.


V poslednej dobe sa rozmohlo lúčiť sa so slobodou ďaleko v zahraničí, žičí tomu aj skutočnosť, že mnohé letecké spoločnosti ponúkajú letenky do zaujímavých destinácii za naozaj nízke ceny. Naozaj je to lákavé, ale keď sa na to pozrieme z hľadiska udržateľnosti, je to prírodná katastrofa. Pre porovnanie, pri ceste lietadlom z Londýna do Paríža sa vyprodukuje 244 kg oxidu uhličitého na jedného pasažiera v porovnaní s cestou vlakom, kedy sa vyprodukuje len 22 kg oxidu uhličitého na jednu osobu. Môžete však namietať, že cesta vlakom (ktorý je mimochodom najekologickejší spôsob hromadnej dopravy) je o dosť dlhšia. V rámci letov po Európe sa ten rozdiel celkom vyrovnáva, keď si k samotnému letu prirátate prestoje na letisku a dopravu na a z letiska. Áno, letecká doprava je rýchla, v mnohých prípadoch aj o niečo lacnejšie ako vlaková, ale spotreba emisií na jedného pasažiera je neporovnateľná!

 

Príjemný čas s priateľmi sa dá stráviť rôznym spôsobom, ak máš už rozlúčku so slobodou za sebou, môžeš nám do komentáru napísať ako si si ju užila ty.