Zero waste svadba

Zero waste svadba

Občas sa stane, že na Slovensko príde trend, ktorý je aj zmysluplný a takým je podľa mňa aj pomaly sa rozbiehajúca móda „zero waste“ životného štýlu. To, že ľudia zahlcujú planétu nezmyselnými odpadmi je už všetkým jasné a recyklovanie je už pomerne bežnou súčasťou každodenného života, ale je evidentné, že recyklovať odpady už dávno nestačí. Oveľa dôležitejšie je snažiť sa v čo najväčšej miere odpad ani neprodukovať.

Napríklad taký plast aj keď vyseparovaný a recyklovaný sa z povrchu zemského nevyparí. Možno sa pýtate, ale čo to má spoločné so svadbou, s jej prípravami a samotným priebehom? Veľa! Veľmi veľa!

Svadba je naozaj jedna z najdôležitejších okamihov v živote ženy a aj muža (aj keď sa tak možno netvári HAHA :) ). Pri celom tom plánovaní, vyberaní koláčov, dizajnu pozvánok až po samotné šaty, ktoré musia byť nezabudnuteľné neostáva čas myslieť na svetový mier a znečistené oceány.  

Zero waste svadba 2jpg

Avšak súčasný človek musí byť zodpovedný za svoje činy a keď si predstavíme, že počas jednej stredne veľkej svadby sa vyprodukuje 180 až 280 kg odpadu (koľko býva svadieb vo vašom meste za mesiac?) je myslím na mieste myslieť aj na túto stránku slávnostnej udalosti. Dobre, je jasné že dosiahnuť tú ultimátnu hranicu „zero waste“ sa na svadbe asi nepodarí na 100%, ale človeku sa lepšie spí, keď vie, že on sám spravil pre to všetko čo bolo v jeho silách.

Dobrým začiatkom pre plánovanie „zero waste“ svadby je zamerať sa na kvalitu nie kvantitu. Verte mi, nie je to drahšie a ten dobrý pocit, že som niečo spravila pre túto planétu je aj tak na nezaplatenie. Hostia si zo svadby aj tak nepamätajú to, že servítky skvelo ladili s kvetinami a tá balónová výzdoba bola ako z amerického filmu. Najviac ocenia spokojných novomanželov, ktorí sa im venovali, perfektnú zábavu z ktorej sa im nechcelo ani odísť a to, že mohli stretnúť rodinu a známych, ktorých možno roky nevideli.

Ani by ste neverili, koľko odpadu a v konečnom dôsledku aj financií sa dá počas plánovania a prípravy svadby ušetriť. :)

 

Zero waste svadbajpg

 

A preto vznikol tento blog. V priebehu nasledujúcich týždňov sa pozrieme ako na to a dozvieme sa, čo všetko môže jeden zásnubný prsteň spraviť so životným prostredím. Čo sú to vlastne eco-friendly svadobné šaty a veľa ďalšieho. A áno aj zásnuby môžu byť „zero waste“. :)