Zero waste svadobný dar

Zero waste svadobný dar

Ked som prišla ku kamoške, čerstvej neveste, jednou z jej prvých viet bolo, či nechcem jogurtovač, má dva a jogurty neje. Bolo by to smiešne keby to nebolo smutné.

Po svadbe majú mladomanželia okrem mnohých zážitkov, často aj plno krabíc viac či menej užitočných vecí. Keďže sa zvyšuje vek, kedy sa ľudia rozhodnú vstúpiť do manželstva, vo väčšine prípadov už majú rozbehnutú domácnosť. Je pomerne riskantné snažiť sa odhadnúť, ktorý spotrebič im ešte chýba a aký tvar vázy by mohol ešte potešiť, preto aj mnoho hostí volí obálku. Ak si pri plánovaní svadby však neviete predstaviť, že dostanete len neosobné obálky a chcete aj po rokoch spomínať ako vám skvelo slúžil hriankovač od tety Jarky, treba do predsvadobného itinerára pripísať aj plánovanie darčekov. Nie je hanba si vypýtať darček, môžete si byť istí, že to aj druhej strane len pomôže. Ak je to vám samým takpovediac blbé, môžete do tejto komunikácie zapojiť niekoho tretieho, družičku, prípadne rodičov na oboch stranách. Výsledkom bude sýty vlk aj ovca celá. Svadobný hosť bude rád, že vám dal užitočný darček a vy nebude musieť po svadbe rozmýšľať čo s tretím príborovým servisom na ktorý bude padať prach, až pokým ho nezahodíte. Viac pre to asi spraviť ako budúci novomanželia nemôžete, už sa len spoľahnúť na kreativitu hostí, prípadne im odporučiť náš blog v ktorom im zhrnieme všetky prístupné možnosti zero waste obdarúvania. Ak teda rozmýšľate čo ekologicky naladenému páru dať aj nedať mám pre vás pár tipov.

 

Poukaz na romantickú večeru v luxusnej reštaurácii je skvelým gurmánskym zážitkom a zároveň svadobným darčekom pre všetkých vyznávačov dobrého jedla. Ďalšou romantickou zero waste možnosťou je aj masáž, ktorá isto po pretancovanej noci príde vhod.

 

Ak predsalen chceme pár obdarovať „darčekom“ s naozaj ekologickým presahom, česká organizácia Forest.ink, pomáha chrániť Amazonské pralesy napríklad aj tým, že ich po kúskoch skupuje. Majiteľom časti pralesa sa môže stať hocikto. V ponuke majú kupóny v rôznej výške a už za približne sto eur môžete mať 1000 metrov štvorcových amazonského pralesa. Momentálne vlastnia už 100 hektárov a toto číslo narastá, keďže túto pôdu skupujú zatiaľ za rovnakú cenu ako ťažobné spoločnosti, má táto organizácia naozaj ekologický úspech a dúfajme, že sa jej podarí zachrániť čo najviac amazonskej pôdy.

zerowaste svadobny darjpg

Ak by ste chceli kúpou svadobného daru podporiť skôr lokálne organizácie a zapojiť sa do ochrany prírody u nás na Slovensku, prvou možnosťou je adoptovať pre novomanželov úľ. Význam včelích úľov pre celé ľudstvo je nepopierateľný. Sám Albert Einstein povedal, že keď zahynie posledná včela, ľudstvu zostávajú štyri roky života. Jednoduchým spôsobom ako si adoptovať úľ je vyplniť formulár na www.adoptujul.sk. Adopciou získate pre prírodu nový úľ s menom podľa vášho výberu a ihneď 5 kíl medu zo zásob. Adopciou taktiež dostanete možnosť zážitkového výletu s rodinou, pri ktorom dostane med z vlastného úľa.

 

Možností na zážitkové darčeky je mnoho, treba však myslieť aj na ekologickú stránku veci, vyhliadkové lety, adrenalínové jazdy sú síce naozaj zážitkom, ale ich ekologická stopa je nezanedbateľná.